Алгоритм дій при провалі під кригу та допомога постраждалому

Вийшовши на лід, кожна людина повинна бути готова до екстреної ситуації. І не важливо, що Ви вклали собі в голову думку, що все буде добре, наділи свої щасливі шкарпетки і тричі сплюнули через плече. При раптовій, непередбачуваній ситуації, людина не підіймається до рівня свого очікування, а опускається до рівня своїх знань та навичок. Тому приділіть декілька хвилин свого часу і хоча б прочитайте два  рази даний текст.

Розглянемо два можливі варіанти: Ви провалилися під лід і Ви помітили, як хтось потрапив у цю ж халепу.

Якщо у воді опинилися Ви:

Отже,  Ви провалилися під лід і біля Вас є свідки – це вже непогано, Ваші шанси на виживання будуть збільшенні при правильній реакції людей. Якщо Ви один, перш за все розслабтеся, так, дивна порада, але дієва, кричати довго також не потрібно – витрачаєте даремно сили, при великому бажанні, можете разок випустити пару, крикнувши щось, що Вам допоможе вивільнити гнів. Пам’ятайте – час обмежений! У Вас є близько 10  хвилин ( середньостатистичний час ). Гіпотермія починається при температурі тіла + 35.0 градусів і нижче. Клінічні ознаки переохолодження – це відчуття втоми, скованість рухів, сонливість, апатія. Опісля, втрата свідомості, зупинка кровообігу та дихання.

 • Перестаємо панікувати, не робимо різких рухів, намагаємося стабілізувати дихання.
 • Утримуємося на плаву, голову не занурюємо.
 • Всього важкого одразу позбуваємося. ( ранець чи вудка з якою Ви не бажаєте розставатися).
 • Обпертися на край льоду широко розставленими руками зі сторони звідки прийшли. ( Ми вже знаємо, що з цієї сторони він товщий.)
 • При течії - згинаємо ноги.
 • Починаємо навалюватися на край крижини грудьми, намагаємося підтягнутися і почергово витягуємо ноги.
 • Благополучно вибравшись, не варто одразу вставати і бігти до берега, а краще пересуватися повзком або перекатами.

Якщо Ви стали свідком:

 • Найперше – не панікуйте! Гукніть постраждалому, що йдете на допомогу, паралельно викликаючи службу порятунку “101”,”112”.
 • Якщо людина провалилася недалеко від берега, можна кинути йому мотузку, кашне, подати довгу палку, доску і.т.д.
 • Спробуйте обережно підповзти до постраждалого, подати йому руку або вище вказані підркчні предмети й витягти за одяг. Під час цього просіть, щоб людина інтенсивно працювати ногами. Допомагати постраждалому можуть одночасно декілька людей. Лягти на лід ланцюжком і взяти один одного за ноги .
 • Також, щоб убезпечити себе від попадання у крижану воду, можете покласти під себе лижі, дошку фанеру і.т.п – це зібльшить площу поверхні на якій Ви будете.
 • Діяти необхідно чітко, сміливо та швидко. Оскільки постраждалий втрачає сили, замерзає та може загинути.

Що робити з людиною після переміщення на сушу?

Одразу на місці пригоди, виконуйте пасивне зігрівання. Захищайте постраждалого від подальшої втрати тепла. Зніміть з нього мокрий одяг та накрийте спеціальною металізованою плівкою ( сріблястим кольором до тіла ) – це зменшить рух повітря та випаровування, а другим рівнем покладіть ковдру – це збільшить теплоізоляцію. Потерпілий повинен знаходитися на спині та уникати будь яких різких рухів.

Опісля розташування потерпілого в приміщенні, повністю його перевдягнути. Якщо людина при свідомості, дайте тепле пиття, шматочок енергетично насиченої їжі або цукоровмісний батончик. В жодному разі не давати алкоголь та не класти його в гарячу ванну, можуть виникнути ускладнення з серцем. Забороняється проводити розтирання та масаж, використовувати для обігріву, прямі джерела тепла (лампи, батареї, обігрівачі).  Можна прикладати до тіла грілку або теплі пляшки. Чекайте на приїзд рятувальників!

 

21 лютого 2021
Поділіться публікацією у соцмережах